"Még mindig égnek az őrtüzek, még mindig egy egységet alkotunk és még mindig nem tudtak megtörni bennünket. "
"Azt a kimondhatatlan "valamit" tárgyalták szeletekben, amit Életnek hívhatunk. "
"Nemzetünk bizonyította az elmúlt 100 évben is azt, hogy nincs olyan veszedelem, amit ne lennénk képesek legyőzni, ha összefogunk." ![]() Sokszor gondolkodtam azon gyerekként, amikor az elcsatolt határontúli területeken jártam, hogy milyen jó is volna, ha ezek a csodás tájak és falvak még mindig hivatalosan is Magyarország részei lennének. Folyton folyvást feltettem a kérdést édesanyámnak, amikor a külhoni magyarlakta favakban jártunk, hogy: „Anya hát, ha itt mindenki magyarul beszél akkor ez a területet miért más országhoz tartozik?” "...minden eszközzel harcolni kell a kisebbségi jogok maximumáért, az autonómiáért." ![]() 100 év telt a trianoni békeszerződés aláírása óta. Gyermekkorom egyik meghatározó emléke az, amikor megértettem a térképeken látható két Magyarország formája és területi nagysága közti különbséget. Éles fájdalom hasított belém. A térképet készítette: Márton Mátyás és Paksi Judit.
![]() A történelmi dráma azt a beszédet dolgozza fel, amelyet Apponyi gróf a magyar küldöttség vezetőjeként Magyarországot képviselve 1920. január 16-án,a trianoni béketervezet végleges lezárása után mondott el a francia Külügyminisztérium földszinti dísztermében.
"...teljesen más valamit tudni, mint megtapasztalni." ![]() Mindig is tudtam, hogy határainkon túl is élnek magyarok, beszélnek magyarul. Hallottam Erdélyről, Délvidékről, Felvidékről. Jártam is itt-ott leginkább átutazóban és ismertem olyan embert, aki külhoni magyar. De teljesen más valamit tudni, mint megtapasztalni. Első és máig egyik legmeghatározóbb élményem az volt, mikor 2015-ben a vajdasági Nemesmiliticsre utaztunk. Nem tudtuk merre kellene keresni a kultúrotthont, így bementünk az orvosi rendelőbe érdeklődni. Nem tudván mire számítsunk egyik társunk, aki beszélt valamennyire szerbül egyből magához vette a szót és kérdezősködni kezdett egy helyi bácsitól. A bácsi nem értette mit akarunk és ennyit mondott: esetleg magyarul?
![]() A Székely himnusz a magyarság egyik legidősebb összetartozás éneke. Önmagában is szimbólum, melyet minden patrióta ismer és szeret. De vajon mit tudunk erről a műről? Ki a szerző, mikor íródott, egyáltalán mi is az a Székely himnusz? Rövid írásunkban felelevenítjük a Székely himnusz rövid történetét. ![]() A Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága Trianon századik évfordulója és a Nemzeti összetartozás napja alkalmából „Milyen jó, hogy itt vagyunk” címmel videópályázatot hirdetett fiataloknak, amelyre május 25-én éjfélig lehet jelentkezni.
![]() A Nemzeti Kulturális Alap számos pályázati lehetőséget kínál az alábbi témakörökben magánszemélyeknek és civil szervezeteknek egyaránt. Több pályázat került kiírásra a Fotóművészet, Filmművészet, Szépirodalom, Iparművészet, Színházművészet, Táncművészet, Ismeretterjesztés és Környezetkultúra, Könyvkiadás, Közgyűjtemények és a Hangfoglaló könnyűzene támogató program Kollégiumaiban. A pályázati lehetőségekről részletesen itt olvashat: www.nka.hu/palyaztatas/kollegiumi_palyazatok A pályázatok benyújtási határideje: 2020. május 18. és 25. között. ![]() A mai világban és külpolitikai helyzetben nagy szükség van a hazájuk iránt elkötelezett és dolgozni akaró diplomatákra. Ha te is szeretnél tenni a hazádért és érdekel a diplomácia, akkor ezt a képzést neked találták ki. A Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakmai együttműködésének a keretében a Magyar Diplomáciai Akadémia pályázatot hirdet a diplomáciai karrier iránt érdeklődők számára. A felvételi eljárás többfordulós, amelynek része egy kétnyelvű írásbeli vizsga, kompetenciavizsgálat és egy szóbeli elbeszélgetés. Jelentkezési határidő: 2020. május 15. További információkat ide kattintva elérhetők. |
Archívum
March 2025
|